ميان نوشت (۲)   

 

 

میان نوشت :

 

این نوشته کوتاه به بهانه تاسیس سایتی است که توسط آقای سعید ناجی و چند تن از دوستان ایشان پیرامون " فلسفه برای کودکان " ( P4C ) انجام گرفته است . فلسفه برای کودکان سالیانی است که در غرب مطرح شده است ولی در ایران چند سالی بیش نیست که بحث از آن در مجامع علمی ( و نه آموزشی ) به میان کشیده شده است . پایه گذار آن پرفسور لیمپن هستند و به خاطر دارم که آقای ناجی گزارشی از مصاحبه خودشان را با پرفسور لیمپن در مرکز IPM ارائه داده بودند که در این سایت ( P4C ) ( که آدرس آن در لیست وبلاگ موجود است )  نیز آورده شده است .

 

در ایران فلسفه مخصوص به سنین بزرگسالی است و نبود پیش زمینه های مناسب در این حوزه اغلب کار را برای کسانی که وارد آن می شوند سخت می کند ؛ علاوه بر آن فلسفه توانایی اضافه کردن ابزارهایی را به قوای تحلیلی و شناختی انسان دارد که می توانند تاثیرات مثبتی را در زندگی شخصی و اجتماعی او بازی کنند و البته بسیار مهم است که بتوان این عرصه را به نوعی برای کودکان گشود و آنها را از ابتدا با نظرگاهی اینچنینی آشنا کرد .

 

البته موضوع اساسی این است که برای تحویلی اینگونه و ساده سازی  ِ قابل فهم این مباحث ، معلمان و یا لااقل نویسندگان این حوزه باید از تسلط زیادی هم در فلسفه و هم در آموزش برخوردار باشند ، چرا که ساده سازی و ساده بیان کردن مطالب پیچیده ، به خصوص اگر بخواهد به طور غیر مستقیم عمل کند ، کاری است بسیار مشکل تر از صرف شرح آن و همچنین اینکه انتخاب مباحث قابل ارئه و روش بیان آنها نیز کاری است بسیار مشکل .  

 

در انتها برای آقای ناجی و دوستانشان آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم که بتوانند کارهای عملی آن را نیز با موفققیت پی گیری کنند .

 

 


لینک