خبر

 درگذشت پل ريکور               پل ریکور

------------------------------------------------

پل ريکور ٬ فيلسوف و نويسنده فرانسوی ٬ از معدود و البته بزرگترين فيلسوفان هرمنوتيک معاصر در روز يکشنبه ۱ خرداد در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

او که در اين اواخر نيز سفری به ايران داشت از فيلسوفان معاصر و تأثير گذار در فلسفه زبان و هرمنوتيک بود که آثار خوبی از او نيز در ايرن به چاپ رسيده است مانند : زمان و حکايت جلد ۱و۲ ٬  زندگی در دنيای متن ٬ پديدارشناسی و ......

همچنين به مناسبت بزرگداشت او ٬ مراسمی در خانه هنرمندان در روز دوشنبه ۹ خرداد ٬ ساعت ۱۷ الی ۲۰  در تالار بتهوون خانه هنرمندان برگذار می گردد.

در اين مراسم روبرتو توسكانو (سفیر ایتالیا در تهران) در مورد اخلاق در نگرش ريكور، رامین جهانبگلو در مورد فلسفه سياسی ريكور، سعید حنایی كاشانی در مورد هرمنوتيك و ريكور، مهشید نونهالی در مورد زمان و روايت و پیام یزدانجو در مورد ريکور و دريدا سخنرانی خواهند کرد.

------------------------------------------  

/ 2 نظر / 50 بازدید
Neo Socratic

وبلاگ خيلی مفيد و خوبی است.افزودن اخبار فلسفی بر گستره مراجعين می افزايد.می دانم که کاری وقتگیر است و برای همین هم خسته نباشید می گویم.حيف است که چنين وبلاگهايی همچون جزايری از هم جدا باشند.اگر با ديگرانی که در اين وادی هستند شبکه ای بوجود آوريد می توان مجمع الجزایر و قاره ای اطلاعاتی در فلسفه بوجود آورد و با تقسيم کار در شعب مختلف فلسفه دایرةالمعارفی شبکه ای و سايتی بزرگ و حتی بين المللی(با افزودن بخش انگليسی) تشکیل داد.هر چند اين کاری عظيم خواهد بود ولی احتمالآ ميتوان مرکزی را برای اينکار پيدا کرد.البته شايد بگوييد که اين بلندپروازی ها به ما نيامده ولی اين کار شدنی است و از آن طريق ۱- دانش خودتان منسجم و کاملتر مي شود ۲- به دانش ديگران افزوده می شود ۳-راه برای نوشتن دايرةالمعارفی فلسفی باز می شود (کاری که در اين کشور بي نظير است).

علی.ح

ممنون که سر زديد ٬ اين البته خواسته بلند پروازانه من هم است که در ارتفاع آن مشکلی نيست ولی نه از اندوخته های خود اطمينانی ست نه از همکاری ديگری ٬ و شايد با کمک شما در آسمانی بلندتر بپريم.