معرفت شناسی (۹)

 

 

معرفت : باور صادق موجه + ؟


چالش گتیه ( Gettier Problem) 1


در نوشتار پیشین به بررسی آخرین شرط و مشخصه از تعریف کلاسیک معرفت ، یعنی شرط توجیه پرداختیم ، حال در این بخش قصد داریم تا به طرح چالش معروفی که ادموند گتیه درباب این تعریف ارائه کرده است بپردازیم ، ولیکن مناسب است که قبل از آن به جمع بندی و مروری مختصر بر مباحثی که تا کنون طرح کرده ایم نیز بپردازیم . 

................................

مرور ( معرفت : باور صادق موجه )


همانطور که در این قریب به هشت نوشتار پیشین سعی در روشن سازی آن داشتیم ، از زمان قدیم تا چندی پیش تعریف مقبول نزد معرفت شناسان از معرفت ، همان باور صادق موجه بود . باور بود چراکه حداقل رابطه میان انسان و خارج از خود را برقرار می کرد و می بایست صادق می بود چراکه معرفت ( به معنای Knowledge ) ، نمی توانست کاذب باشد ولیکن می توانستیم باوری کاذب داشته باشیم . صدق را بر اساس نظریه خاصی مورد بررسی قرار می دادیم ، مثلا ً بر اساس نظریه مطابقتی صدق ، باور خود را تبدیل به باوری صادق می کردیم ولیکن در اینجا کار به اتمام نمی رسید چراکه بسیاری باورهای صادق داشتیم ولیکن نمی توانستیم آنها را معرفت بدانیم (1).


از مثالهای معروف در این زمینه ، همانطور که شرح آن نیز رفت ، باورهایی بود که تنها براساس شانس و تصادف صادق بودند و یا بعضی دیگر که در زمان خود اصولا ً مقبول و صادق پنداشته می شدند اما نه بر این اساس که به واقع صادقند بلکه بدین دلیل که راهی برای ادامه تحقیقات و بررسی ببیشتری در اختیار نبوده است و از طرفی تمام علوم ودانسته ها و داشته های آن زمان ، آن را تایید می کردند ولیکن ما می دانیم که آنها هیچگاه صحیح و صادق نبوده اند و اگر هم در معدود مواردی صادق بوده اند به گونه ای تصادفی بوده است (2) .


تمام این نوع اشکالات ما را مجبور به در نظر گرفتن شرطی دیگر کرد و آن شرط توجیه بود یعنی ما می بایست علاوه بر اینکه باوری صادق می داشتیم برای این ادعا باید توجیهی نیز ارائه می دادیم یا به عبارتی شواهد و مدارکی را برای داشتن چنین باور صادقی و چگونگی رسیدن به صدق آن باورعرضه می کردیم .


در اینجا به نظر می رسید که کار تمام شده است ، بدین ترتیب که اگر من باوری می داشتم و آن صادق نیز می بود و علاوه بر تمام آنها من برای چگونگی صادق پنداشتن آن نیز شواهد و دلایل مناسب و معتبری نیز ارائه می دادم ، اصولاً من می بایست دارای معرفت می شدم ، آن هم از نوع خطاناپذیر ( Infallible ) آن ، چراکه معرفت کاذب یا خطاپذیر ، دیگر معرفت نبود بلکه صرفا ً باوری بود که نهایتا ً درجه ای از تایید را می داشت و صرفا ً نزدیک به معرفت می شد (3).

اما این طرز تلقی که داشتن باوری صادق و موجه ، برای ما معرفت ( Knowledge ) به ارمغان می آورد را ، مثال های نقض فیلسوفی به نام ادموند گتیه ( Edmund Gettier ) کاملا ً مغشوش و مشوش ساخت . او در مقاله ای کوتاه به نام : « آیا معرفت ، باور صادق موجه است ؟ » (4) ، مثال های نقضی می آورد که شخصی با داشتن باوری صادق و در عین حال موجه ، باز دارای معرفت نمی توانست باشد .


این مثال چالشی عمیق را در حوزه معرفت شناسی برانگیخت و باعث شد که فیلسوفان متعددی ، واکنش های مختلفی را در برابر آن اخذ کنند ؛ عده ای اصولا ً امکان بدست آوردن چنان معرفتی را منکر شدند و تنها امکان برای انسان را داشتن باورهایی با درجات مختلفی از تایید در نظر گرفتند ، عده ای دیگر سعی در اضافه کردن شرایطی دیگر به شرایط قبلی تعریف معرفت کردند و عده ای دیگر به مقابله و رد مثال های گتیه برخاستند ، به هر حال اول از همه و پیش از این مباحث بهتر است به طرح مثال های نقض گتیه بپردازیم .

.............................................

مثال نقض ادموند گتیه ( Gettier Problem )


بخش اولGettier1

 

گتیه در مقاله خود ، ابتدا به چند نظر مطرح درباب معرفت و شروط لازمه آن اشاره می کند و سپس با آوردن مثال هایی تمام آنها را مخدوش می کند ؛ ما در ابتدا از خود مقاله او ومثال هایش استفاده می کنیم و سپس برای روشن شدن بیشتر موضوع از مثال های دیگری که عمدتا ً بر اساس مثال های او ساخته شده اند نیز استفاده خواهیم کرد .


او می گوید که شروط معمول برای معرفت چنین است :

A. S می داند که P اگروتنهااگر :

  1 ) P صادق باشد

       2 ) S به P باور داشته باشد 

       3 ) S در باور داشتن به P موجه باشد .


او برای آوردن مثالی دیگر یا به عبارتی شرایطی دیگر برای معرفت که از سوی فیلسوفان دیگری مطرح شده است ، شرایط چیزُم ( Chisholm ) را می آورد :


B. S می داند که P اگروتنهااگر :

 

  1 ) S بپذیرد P را ( یا S ،P  را پذیرفته باشد )

       2 ) S شواهد مناسبی برای پذیرش P داشته باشد 

       3 ) P

/ 24 نظر / 203 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علي ميرزايي

سلام دوست عزيز نوشته های بسياری زيبايی در وبلاگتون می بينم. با تبادل لينک موافقيد؟

مجتبی طباطبايی

سلام ازين که به وبلاگ من سر زده ايد ممنونم. من هم از خوانندگان وبلاگ شما هستم و از خوندن مطالب اون لذت می برم . موفق باشی

دانيال

سلام علی جان ما که انتظاری نداشتيم.بنده نوازی کردی... ممنون

س. ا. جعفری

سلام علی حسين‌خانی. يک کامنتی از شما در وبلاگ نقطه صفر ديدم راجع به اين آقايی که یک «نظريه‌»ای به اسم سی‌پی‌اچ داره که فکر می‌کنه دنيا رو ترکونده. متاسفانه اخيرا اين حاج‌آقای محترم در اشاعه «نظرياتش» به کمک اينترنت و غيره فعال‌تر شده و چون به عمرش قادر نبوده در يک ژورنالی که مطابق عرف همه فيزيکدانان در آن مقاله چاپ می‌کنند مقاله‌ای منتشر کنه، اخيرا در صفحه اينترنتی خودش مقالاتش رو «منتشر» ميکنه. با انگليسی بسيار سخيف و ضعيف، به قدری که حتی اسم «نظريه» اين آدم نيز مشکل بنيادی گرامری داره! به نظر شما که مخ فلسفی دارين اين آدم به همين راضی خواهد بود که در اينترنت اينطوری فعال باشه؟ به نظرت برای آگاهی دادن به نوجوانانی که ممکنه حرف‌های اين آدم رو جدی بگيرند چه کاری می‌توان کرد؟

سوفيا

سلام . . عیدتون مبارک . . دعا یادتون نره

رسول نمازي / تحقیقات فلسفی

فلسفه منطق ! استاد شاهکاره ! تمام روش شناسی توی همين چيزهاست ! ايکاش من وقت داشتم می رفتم سراغ فلسفه علم و منطق و فلسفه زبان. با اينها ميشه انقلاب کرد مخصوصا توی علوم اجتماعی. ولی حيف که خيلی بی سوادم و بايد هنوز متنهای کلاسيک فلسفه سياسی بخونم . راستی شما هم از بچه های علوم تجربی بوديد ؟ چون معمولا اين رشته ها مثل فلسفه علم خيلی علوم پايه احتياج داره...

علی

سلام با تشکر از مطلب خوبتون.راستش من "باور صادق موجه" رو تا اینجا خوندم.یه سوال داشتم در مورد ایراد اول گتیه: او می گوید : ابتدا نشان خواهد داد که در مفهوم توجیه ( یا شرط توجیه ) مشکلی می تواند وجود داشته باشد بدین معنی که ما در شرط توجیه می گوییم اگر S در باور داشتن به P موجه باشد ، این یک شرط لازم و ضروری است برای اینکه شخص S بداند که P ؛ او می گوید : اما ممکن است که شخصی در باورداشتن به گزاره ای موجه باشد در حالیکه در واقع آن گزاره کاذب بوده است . خودش داره میگه داشتن توجیه یک شرط لازم و ضروری.(نگفته لازم و کافی) بنابراین اینکه باور موجه به دانش ختم نشه ایرادی نداره. البته گفته " در واقع آن گزاره کاذب بوده است". خب کاذب بودن ربطی به توجیه نداره.در واقع وقتی میگن"باور صادق موجه" معنیش اینه که می دونستن که از موجه بودن صدق لزوما بیرون نمیاد.اینطور نیست؟گتیه در واقع مخالفتش با چیه؟