معرفی کتاب (۳)

معرفی کتاب :

چند روز پیش که در ( میدان انقلاب ) بدنبال کتابی می گشتم، چند کتاب جدید ( در حوزه فلسفه و منطق ) به چشمم خورد که بتازگی منتشر شده بودند. در اینجا دو تا از این کتاب ها را می آورم و در مورد یکی از آنها معرفی کوتاهی نیز خواهم کرد.

 

1- کتاب: « کتاب های آبی و قهوه ای »، اثر: لودویک ویتگنشتاین، ترجمه: ایرج قانونی، نشر نی، چاپ اول 1385. ( قیمت کتاب: 3500 تومان )

2- کتاب جدید ِ دکتر لطف اله نبوی به نام « تراز اندیشه »، از انتشارات بصیرت (با همکاری انتشارات حکمت)، چندی است که به بازار آمده است:  

بنابر توضیحاتی که درپشت جلد این کتاب آمده است : Taraze Andishe

« این کتاب مجموعه مقالات نویسنده است که پیشتر به صورت پراکنده در برخی نشریات به چاپ رسیده اند. این مقالات در پنج بخش تنظیم شده اند: منطق جدید، منطق کلاسیک، منطق تطبیقی، منطق علم و روش شناسی، و فلسفه نظری. برخی از مقالات این مجموعه به این شرح است: " مبانی نظریه مجموعه ها "، " بحثی تطبیقی در منطق ارسطو و فرگه "، " جهت زمانی عام، خاص و اخص در اساس الاقتباس "، " علم منطق، منطق علم و منطق تحقیق علمی"، "منطق عمومی: دریچه ای به علم منطق و منطق علم "، " روش شناسی علوم قیاسی "، " سیر تطور ایده زمان در فلسفه ". ».

توضیحی کوتاه بر مقاله های این کتاب:

1) دکتر نبوی در بخش اول (منطق جدید)، و در مقاله « مبانی نظریه مجموعه ها»، به طرح چنین مباحثی می پردازند: تعریف و نمایش مجموعه ها، پارادکس راسل و در ادامه توضیحاتی درباب اصل موضوع های : توسیع (فراگیری)، تصریح، مجموعه تهی، تزویج، اجتماع، مجموعه توانی؛ اصول موضوعه بینهایت، انتخاب، جایگزینی، و اصل موضوع انتظام ... .

در مقاله دوم از همین بخش به نام « شیوه استنتاج طبیعی در سیستم های زمانی Kt و Kc »، ایشان به بیان اجمالی ساختار نحوی ( Syntax ) منطق زمان (اصل موضوعی)، ساختار معنایی ( Semantics ) و شیوه استنتاج طبیعی ( natural deduction ) در سیستم های مذکور می پردازد ... .

2) در بخش دوم (منطق کلاسیک یا ارسطویی)، ایشان در قسمت اول، به توضیحی درباب « منطق حملی بر اساس ضرب Ferio ( IE-O ) » که یکی از چهارضرب منتج از شکل اول قیاسی منطق ارسطویی است می پردازد؛ در قسمت بعدی، ایشان مطالبی را درباب « سازگاری در شرایط انتاج شکل چهارم قیاس حملی » ارسطو بیان می کنند و در این راه آراء تئوفراستس ( Theophrastus )، جالینوس ( Galen )، ابن سینا (منطق سینوی) را طرح و در انتها پیشنهاد جدیدی را نیز عرضه می کنند.Dr Nabavi

3) در بخش سوم این کتاب ( منطق تطبیقی )، دکتر نبوی ابتدا در مقاله ای تحت عنوان « بحثی تطبیقی در منطق ارسطو و فرگه » به طرح مباحثی درباب: استلزام مادی، غیروجودیه بودن گزاره های کلیه و تحویل آنها به شرطیه، وجودیه بودن گزاره های جزئیه و تحویل آنها به عطفیه، و تاثیرات اصل موضوعی مبانی فوق در منطق می پردازند ... .

در قسمت بعدی، ایشان در مقاله « جهت زمانی عام، خاص و اخص در اساس الاقتباس و فرمول بندی آن از دیدگاه منطق جدید »، مباحثی را درباب: تقریر معمول و متعارف نظریه ATM ( نظریه موجهات زمانی )، خواجه نصیر طوسی و جهات زمانی، و همچنین فرمول بندی موجهات زمانی شانزده گانه و ... تقریر می کند.

4) در بخش چهارم ( منطق علم و روش شناسی )، به طور خلاصه مباحثی از قبیل: علم منطق، منطق علم و منطق تحقیق علمی؛ منطق عمومی، منطق و زبان، منطق قیاسی و استقرایی، روش شناسی علوم قیاسی و کابرد روش قیاسی در علوم و ...طرح می شود.

5) و در بخش پنجم ( فلسفه نظری (متافیزیک) )، مقاله ای به نام « سیر تطوّر ایده زمان در فلسفه » ارائه می شود که در آن، در دو بخش، ایده زمان در (1) فلسفه غرب ( آراء فیلسوفانی نظیر: آرخوتاس، افلاطون، ارسطو، فلوطین،  آگوستین، لایب نیتس، کانت، برگسون و مک تاگارت ) و در (2) فلسفه اسلامی ( با بررسی آراء فیلسوفانی نظیر: فخررازی، بهمنیار، میرداماد و ملاصدرا ) بررسی می شود ... .

قیمت کتاب: 3400 تومان.

 

 

 

/ 8 نظر / 60 بازدید
بيژن

اعتراض به فيلم موهن ۳۰۰ : http://www.iran-iran.ir/300.html لطفاً بر علیه اش بنویسید و مخالفت خود را با امضاء طومار به گوش جهانیان برسانید. با سپاس

محمد جواد

باز آمدی تا دگر بار یاد ایران باسنان زنده شود .... سال 1386 در راه است ، یاد کوروش کبیر همه جای وطن را عطر آگین کرده ... مردی که تمدن و فرهنگ را برایمان به ارمغان آورده . . پس به پاس کارهایش امسال ؛ از طرف میهن دوستان سال کوروش کبیر نامـــگذاری شده . . . نوروزتان پیــــروز

كاشاني

سلام دوست عزيز...سال نو مبارك..اميدوارم سال موفقي را پيش رو داشته باشيد.

محمد

سلام . از وبلاگ کلامی - فلسفی ديدن فرمائيد . منتظر نظرات ارزشمندتان .

علی توسلی

دوست خوبم از وبلاگ شما لذت بردم موضوع کار من فلسفه و مدل است يعنی فلسفه شدن يا عمل الان يک مقاله در دست دارم اگر بتوانی کمک کنی ممنون می شوم عنوان مقاله ای من رابطه فلسفه و روش علوم دقت بفرماييد خود علم نه فلسفه به معنای اثبات موضوعات علوم نه رابطه ان با روش تحقيق منطق گزينش ملاک صحت و غيره است روش علم

بابايی

سلام ممنون میشوم اگر کتاب و يا سايتی در ارتباط با موضوع علیت به من معرفی کنید چون میخوام مقاله ای با این موضوع داشته باشم. با تشکر.

مرتضی

سلام. دوست عزيز. من نيز در وبلاگم با نام «اخباری از عوالم فلسفه و عرفان و ادیان» اخبار اندیشه در ایران را پیگیری می کنم. ممنون مي‌ شوم آدرس وبلاگ مرا در وبلاگ خود لينك دهيد. آدرس: www.knowledgenews.blogfa.com

علی حسین خانی

سلام دوست گرامی آقای بابایی متأسفانه این چند وقت خیلی درگیر امتحانات پایان ترم هستم و تمام وقتم رو گرفته. خیلی خوشحال می شم اگه بتونم کمکی کنم : چند تا مقاله با موضوعات علیت ( causality ) و بحث هایی پیرامون آن در دست دارم که در فرصت مناسبی آنها را در اختیار شما قرار می دم. در مورد سایت، متاسفانه سایت بخصوصی رو سراغ ندارم.