معرفی کتاب

----------------------------------------------------------

 کتاب : اسطوره و معنا

 نوشته : کلود لوی استروس                                                

 ترجمه : شهرام خسروی     نشر مرکز

--------------------------------                          strauss

لوی استروس انسان شناس بزرگ فرانسوی و از بنيان گذاران مکتب انسان شناسی ساختاری ست.

هرچند که بعد از چند دهه ٬ از طرفداران مکتب او کاسته شده است ولی هيچگاه نمی توان از نگاه بديع و مخصوص او به انسان و اسطوره به آسانی و بدون تأمل عبور کرد .

بنا به گفته او : « اساطير تلاشی ديالکتيکی هستند برای يافتن معنايی از ميان اطلاعات بی نظم و درهمی که طبيعت ارائه می دهد ٬ اين تلاش اساطير همچنين تخيل انسان را گرفتار يک سلسله دوگانگی (دوئاليسم )می کند.

هر دوگانگی ( مثل مذکر / مؤنث ) تنشی بوجود می آورد که ظاهراْ با استفاده از يک عبارتِ واسط قابل رفع است ( مثل نروما : ويژگی های مذکر و مؤنث در يک شخص ) ٬ اما اين عبارت جديد به نوبه خود نيمی از يک دوگانگی جديد خواهد بود ( مثل بی جنسی / نروما ) و الی آخر.» ص۱۳

او همچنين اين ديد را به طرز هوشمندانه و جالبی در مقولات ديگری ( مانند انسان و اسطوره ) نيز بسط می دهد و باعث می شود که به کل ٬ باب ديگری از آنها گشوده شود.

خواندنِ اين کتاب علاوه بر اينکه حسِ خوبی را به انسان انتقال می دهد و از خواندن آن می توان  به راحتی لذت برد ( زيرا حاوی گفتگو و مصاحبه هايی با اوست که از اين طريق با لحن و بيان او نيز آشنا می توان شد ) همچنين حاوی نگرشهای جالب و کميابی در مورد مسائلی از قبيل : اسطوره و تاريخ ٬ اسطوره و موسيقی ٬ اسطوره و داستان و..... نيز هست .

--------------------------------------------  

 

/ 5 نظر / 7 بازدید
طرفدار

وبلاگ توپی داری :مي آی به هم بلينکيم؟؟

احسان

سلام. ممنون ازاينکه به من سر زدی. وبلاگ جالب و پر محتوايی داری. از هم انديشی بات دوست نيک انديشی چون شما مسرورم.

شهلا شرف

به نظر می آید وبلاگ خواندی باشد. سر فرصت مطالب را می خوانم. ممنون که به وبلاگ من آمدید. امیدوارم که قدمهامان در راه روشنگری استوار بمانند.

مهدي

سلام وبلاگ شما به سوژه در حاشيه لينك شد

زنده بگور

وبلاگ واقعا جالب و بسیار پر محتوایی داری ، البته اول نمی خواستم نظر بدهم چون هدف من خواندن مطالب تو بود نه دادن نظر و بعد از اینکه نیمی از وبلاگت را خواندم تصمیم گرفتم که نظر بدهم تا به کار خود ادامه دهی و بنویسی تا حداقل من از مطالب آن استفاده کنم . این که می گویم استفاده یعنی من واقعا استفاده می کنم و این یک تعارف نیست بلکه حقیقت است . با اجازه لینک وبلاگت رو هم در وبلاگم گذاشتم . در ضمن یک خواهشی دارم و آن این است که هر موقع آپ کردی به ID من خبر از طریق یاهو مسنجر خبر دهی . و آی دی من اینه : zendeh_begor